Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

SocialBearing – nástroj pro analýzu příspěvků na Twitteru

Sdílet

Twitter je podle Similarweb v České republice 3. nejnavštěvovanější sociální síť. [1] Na rozdíl od populárnějších sítí jako Facebook či Instagram jsou veřejné příspěvky na Twitteru dobře indexovány vyhledávači a i díky existenci API existují nástroje pro analýzu obsahu této sociální sítě mezi které patří i SocialBearing. Výhodou tohoto nástroje je široká funkcionalita i ve verzi zdarma, omezená pouze krátkou historií analyzovaného obsahu.

Možnosti vyhledávání

Nástroj SocialBearing umožňuje vyhledávání následujícího druhu obsahu:

  • příspěvky – tweety
  • příspěvky konkrétních veřejných uživatelských účtů
  • místa jak podle štítků tak „geo“ informací
  • uživatelské účty podle klíčových slov a lokality
  • sledující veřejných účtů
  • přátele veřejných účtů.

Vyhledávat příspěvky je na rozdíl od ostatních vyhledávání možné i bez propojení s vlastním twitterovým účtem díky vyššímu limitu API dotazů, pojďme si ukázat příklad takovéhoto hledání.

Obr. 1: Hlavní vyhledávací okno pro příspěvky Zdroj: socialbearing.com


V případě vyhledávání příspěvků má uživatel nejširší možnosti vyhledávání. Do hlavního vyhledávacího pole můžeme vložit buď klíčové slovo obsažené v příspěvku, hashtag nebo odkaz. Pod vyhledávacím polem máme možnost vyhledávat přesnou shodu a rozbalovací nabídku s pokročilým vyhledáváním. V pokročilém vyhledávání můžeme výsledky vyhledávání zpřesnit na základě i stáří příspěvku (ve verzi zdarma pouze v rozsahu posledních 7 dní), jazyka, autora i osoby označené v příspěvku nebo můžeme vyloučit určitá klíčová slova. Mezi další možnosti pokročilého vyhledávání patří omezení výsledků pouze na obrázky, odkazy, videa nebo na obsah pocházející pouze od ověřených účtů. Mezi velmi zajímavou funkcionalitu patří také možnost vyfiltrovat pouze příspěvky podle minimálního počtu like, retweetnutí či odpovědí.

Výsledky a filtrování

Zde je příklad vyhledávání klíčového slova škoda. Jazyk příspěvků byl omezen na angličtinu.

Obr. 2: Výsledek vyhledávání příspěvků Zdroj: socialbearing.com


V postranním panelu můžeme výsledky filtrovat podle druhu příspěvku, sentimentu, jazyka, počtu retweetů, liků, engagementu, počtu followerů, dosahu, podle autora nebo obsažených slov, hashtagů, zmínek, domén, url, zdroje či lokality.
Výsledek vyhledávání načte 100 nejnovějších příspěvků, kliknutím na load more je možné opakovaně načítat další příspěvky.
V horní části dashboardu vidíme agregované metriky pro všechny tweety: odhadovaný dosah, odhadovaný počet zobrazení, počet retweetnutí, počet like a počet odpovědí.


V dolní části vidíme koláčové grafy rozdělení tweetů podle sentimentu, druhu, zdroje a jazyka. Dále vidíme nejsdílenější domény, časovou osu příspěvků (u free verze posledních 7 dnů) a word cloudy hashtagů a všech slov. Příspěvky podle zemí a nakonec samotné příspěvky které můžeme třídit podle nejrůznějších kritérií jako například počtu retweetů, liků nebo engagementu.

Závěr

Přestože se Twitter v České republice netěší takové oblibě jako v zahraničí, může analýza jeho obsahu přinést cenné informace. Je však třeba vzít v potaz, že kvůli relativně nízké popularitě Twitteru se můžeme v případě mnoha klíčových slov potýkat s nedostatkem obsahu.

Použité zdroje:

  1. Top social networks and online communities websites ranking in Czech Republic in January 2022. Similarweb [online]. [Accessed 11 February 2022]. Available from: https://www.similarweb.com/top-websites/czech-republic/category/computers-electronics-and-technology/social-networks-and-online-communities/

Použité obrázky:

Obr. 1: Hlavní vyhledávací okno pro příspěvky Zdroj: socialbearing.com

Obr. 2: Výsledek vyhledávání příspěvků Zdroj: socialbearing.com

Číst více

Další články