Tímto článkem startujeme oblast sociálních médií, kterou reprezentuje extrémní množství publikovaných informací a potřeba jejich důsledné verifikace z hlediska obsahu. Zároveň tyto platformy poskytují mnoho zajímavých informací o svých uživatelích, které mnohdy ani nejsou součástí obsahového sdělení. Zkusme si analyzovat premiéra Bohuslava Sobotku a místopředsedu vlády Andreje Babiše z pohledu jejich aktivity na Twitteru.
Princip Twitteru spočívá v publikování takzvaných tweetů, tedy krátkých zpráv o maximálně 140 znacích. Co je ovšem na Twitteru zajímavé jsou profilová metadata a samozřejmě i metadata o jednotlivých tweetech.
Co jsou metadata? Lze si je popsat zjednodušeně jako data o datech, nicméně pokud bychom šli alespoň trochu dále, pak se jedná o strojově zpracovatelné údaje obsahující informace o daných objektech (text, obrázek, hudebnina,…), případně informace o nějakém zdroji.
Co se dozvíme o premiérovi a vicepremiérovi
Pojďme si v několika základních metrikách analyzovat twitterovské účty premiéra Bohuslava Sobotky a vicepremiéra Andreje Babiše skrze analytický systém Twitonomy.
Zatím český premiér využívá k publikování krátkých zpráv na Twitteru především čas mezi 11 a 13 hodinou, Andrej Babiš začíná o hodinu dříve, přičemž nejvíce tweetů vzniká také v následujících dvou hodinách. Oba politici nicméně občas využívají svůj mikroblog i v pokročilých nočních hodinách.
Sobotka je věrný Androidu, Babiš webovému klientu Twitter
Zajímavé ovšem jsou i aplikace, z kterých naši čelní představitelé politické scény tweetují. Bohuslav Sobotka má rád Twitter pro Android, ale nezanevře ani webového klienta Twitteru. Tomu je ve většině případů věrný Andrej Babiš. Ten ovšem má občasné příspěvky i z dashboardu Hootsuite.
A o čem rádi píšou?
Docela zajímavým vhledem do obsahové stránky obou členů vlády může například frekvence výskytu určitých slov a hashtagů. Porovnejme si oba účty z množiny posledního tisíce tweetů, které publikovali.
V rámci platformy SocialBearing lze pěkně identifikovat, jaké typy příspěvků oba v rámci Twitteru využívají. Zajímavé například je, že Andrej Babiš přes 25 procent svých tweetů věnoval odpovědím určitým uživatelům. Bohuslav Sobotka neodpovídá.
Poměrně zajímavým ukazatelem je počet impresí (potenciálních shlédnutí) jednotlivých účtů, premiér Sobotka měl na zmíněných tisíc tweetů cca 26 milionů impresí (za 134 dní), Andrej Babiš má za posledních tisíc tweetů zhruba 215 milionů impresí (za 723 dní). Z této statistiky plyne i aktivnější twitterovská činnost Bohuslava Sobotky (byť s menším množstvím impresí), který je na této platformě od roku 2015. Andrej Babiš vstoupil na Twitter o dva roky dříve.
Jak lze vidět, ze sociálních médií můžeme získat i detailní informace o využívání jednotlivých platforem.
Závěrem si můžeme ještě zkusit zjistit, jaký byl první tweet každého z politiků.
Zdravím všechny příznivce twitteru. Těším se na naši komunikaci.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 23. března 2015
Už jsem našel, kde se mačkají ty twíty, takže děkuji všem, kteří mi tady počkali a přeji Vám vše nejlepší do Nového roku!
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 14. ledna 2013
Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak se první tweety hledají u jiných uživatelů, zamiřte sem.
Shrnutí:
- Twitter je mikroblogovací platforma, která umožňuje publikovat krátké zprávy
- Twitonomy je analytický nástroj, v kterém si můžete analyzovat své Twitter účty, ale i účty ostatních.
- SocialBearing je dalším systémem zdarma pro analýzu profilů a příspěvků na Twitteru.
Foto: Vlada.cz