Podniky, firmy a osoby s nimi spojené jsou důležité entity v našich profesních životech. Ať už jako podnikatelé, či vlastníci firem vytváříme obchodní vazby, nebo jako zaměstnanci vstupujeme do pracovněprávních vztahů, či v neposlední řadě provádíme analýzu v rámci konkurenčního prostředí, vždy chceme vědět, s kým máme, co do činění. Pro tyto účely nám pomáhají databázové systémy obchodních informací.
V době digitalizace a postinformačního věku se získávání těchto informací značně zjednodušilo, co víc, existují světová databázová centra, která poskytují detailní finanční a kreditní informace. Jen namátkou můžeme zmínit například Dun & Bradstreet, Bureau Van Dijk nebo Genios. O každém z nich rozhodně pojednáme v dalších článcích týkajících se obchodních informací, nicméně dnešní téma bychom věnovali dostupnosti těchto informací v rámci otevřených dat.
Princip otevřených dat bychom si mohli definovat jako přístup k určitému druhu/typu dat bez omezení a zároveň s možností jejich využití (mnohdy i v komerčním hledisku). Co se týče obchodních informací, rozhodně lze jako lídra označit projekt OpenCorporates.
Stovky milionů informací o firmách
Tento otevřených britský projekt vznikl v roce 2010 s třemi miliony záznamů, dnes můžete hledat v množině informací, která čítá přes 128 milionů entit. Jedná se již o číslo, které rozhodně z hlediska otevřenosti značí unikátnost celého projektu, co víc tvůrci říkají, že na prvním místě je u nich veřejný zájem, poté až profit. I proto je hledání v této databázi zcela zadarmo, přičemž pokud jste z akademické sféry, nebo vládní instituce, či neziskové organizace, můžete pro své projekty zažádat o celý dataset.
V současné době OpenCorporates využívá data 121 obchodních rejstříků, která skrze své rozhraní zpřístupňuje.
Ty se třídí podle:
- Jurisdikce
- Názvu rejstříku
- Počtu indexovaných společností
- Počtu osob u záznamů společností
- Skóre otevřenosti
- Basel AML Index (hodnocení dle rizika financování terorismu, či praní špinavých peněz)
Možnosti hledání v OpenCorporates
V základní módu můžete získávat informace ve dvou rovinách: dle názvu společnosti, nebo jména osoby figurující v právním subjektu. Následně lze využít možnosti pokročilého vyhledávání a ladit tak dotaz podle několika kritérií:
- Vyhledávat subjekt podle jména, alternativního jména, identifikačního čísla, alternativního identifikačního čísla, registrované adresy.
- Vyhledávat společnosti, které mají požadované slovo pouze na začátku svého názvu.
- Zahrnout do vyhledávání pobočky společností.
- Vyhledávat dle statusu neziskové organizace.
Výsledky lze dále filtrovat dle:
- Jurisdikce
- Dle typu dostupných dat (telefonní číslo, adresa, dostupnost účetních informací, aj.)
- Současného stavu (aktivní, neaktivní,…)
- Typu právní formy
Otevřený systém pro identifikátory LEI
Mimo vyhledávání v rámci dostupných rejstříků stojí OpenCorporates rovněž za zpřístupňováním databáze OpenLEIs, ve které lze hledat subjekty na základě unikátního identifikátoru LEI (Legal Entity Identifier). Ten slouží především k jednoznačnému určení společnosti zejména v rámci finančních trhů. V současnosti systém nabízí přes půl milionů záznamů. V rámci českých společností systém indexuje data z Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s.
Otevřený systém úředních věstníků
Jedinečnou součástí OpenCorporates je také systém OpenGazettes, který nyní zpřístupňuje přes 2,5 milionu úředních záznamů propojených se záznamy o firmách. Nyní jsou k dispozici tyto jurisdikce (v závorce jsou počty záznamů):
- Lucembursko (1 187 107)
- Francie (732 353)
- Spojené království (324 431)
- Španělsko (109 966)
- Švýcarsko (83 848)
- Irsko (31 010)
- Kajmanské ostrovy (10 174)
Tvůrci si slibují především stále rozrůstající se referenční systém, který bude moci být maximálně využit při analýze rizika a reputace firem. I dnes již systém poukazuje například na insolvenci a další negativní jevy kolem jednotlivých firem.
Ale to není vše. Ve spolupráci s World Bank Institute spravuje OpenCorporates další zdroj na základě otevřených dat. Jedná se o Open Company Data Index.
Vstupní brána ke všem systémům se nachází zde.
Photo by KamiPhuc