Úvod
Jistě se nám už někdy stalo, že jste se potřebovali podívat na příklady z matematiky, ale nikde jste nemohli najít dostatečné množsví relevantních příkladů. V dnešní době je internet plný všemožných zdrojů a učebních materiálů, které však mohou být zastaralé a nové učební materiály jsou těžko k nalezení. Právě proto Americký institut vytvořil digitální knihovnu volně dostupných vzdělávacích materiálů OER Commons. S touto knihovnou už nikdy nebudete mít nedostatek materiálů. Ve článku se dozvíte jak k materiálům přistupovat a vybrat si z nich pro v
Co je to OER Commons?
OER Commons (open educational resources) neboli volně dostupné vzdělávací materiály pro obyčejné lidí, je systém, který poskytuje přístup ke vzdělávacím materiálům nejen učitelům, ale i ostatním uživatelům internetu, kteří se zajímají o vzdělání. Jejich heslem je Explore. Create. Collaborate. (Objevuj. Vytvářej. Spolupracuj.). Každý z nás se totiž může zapojit a přispět do jejich komunity vzdělávacími materiály, či finančním příspěvkem na jejich správu. [1]
Samotný Systém byl vytvořen Institutem pro studium managementu a znalostí ve vzdělávání. Byl vyvinut, aby sloužil odborníkům ve vzdělávání, pedagogům jako volně dostupné zdroje vzdělávacích materiálu a žákům jako pomůcka při učení. Zároveň se snaží o spolupracovat s dalšími instituty a organizacemi při hodnocení a zlepšování těchto materiálů.[2] Materiály jsou tvořeny hlavně vzdělávacími instituty v Kanadě a Spojených státech Amerických.
Materiály lze na webu vyhledávat a filtrovat pomocí velké sady filtrů, od předmětů, po účely použití. Učitelé, studenti a další obohacují materiály, když je označují, hodnotí, recenzují a sdílejí jejich oblíbené zdroje. [3] Nyní stránka obsahuje 51 683 studijních materiálů.
Jak vyhledat vzdělávací materiály
Na oficiálních stránkách projektu najdete k dispozici řadu videí, která vás provedou základní strukturou a postupem vyhledávání v systému. Tyto videa už jsou však poměrně zastaralá a vizuál stránky se již změnil, nicméně postup vyhledávání je víceméně stejný. Proto bych rád popsal vyhledávání z mého vlastního pohledu a představím vám i možnosti, které systém nabízí. Jak můžete vidět na obrázku 1, základní vyhledávání je poměrně jednoduché. Mužete materiály filtrovat pomocí 4 filtrů. První filtr vám vyhledá relevantní zdroje podle klíčových slov.
Další filtry v sobě obsahují výběr možností pro přesnější vyhledávání. Díky filtru Subjekt si jsme schopni vyhledat předmět, kterého chceme aby se materiály týkaly. Education Level nám určuje úroveň obtížnosti předmětu, pro koho mají být materiály použity. Standard slouží k určení toho, co by žáci měli znát a umět v každém ročníku v dané oblasti a zemi. Tím je zajištěno, aby při přechodu na jinou školu žáci nebyli příliš pozadu, či napřed před ostatními žáky.
Po zádání příslušného slova, či nastavení filtru stačí kliknout na tlačítko Search. Stránka vás následně přenese na dostupné zdroje s vyhledávaným zaměřením. na obrázku 3 můžete vidět výsledky hledání Mathematics in Middle school. Vyhledávaní našlo 2048 záznamů, které si je následně můžete nadále filtrovat, či seřadit podle názvu, relevance vyhledávání, hodnocení, datum přidání, a nebo počtu zobrazení.
Rozšířené vyhledávání
Pokud by vám obyčejné filtrování nestačilo, je tu možnost rozšířeného filtrování. Na tuto volbu se lze dostat hned dvěmi způsoby.
První způsob je kliknutí na tlačítko Advance search v základním vyhledávání, které vás vezme na stránku viz obrázek 4.
Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé záložky sbalené. Můžeme v nich však najít opět názvy předmětů, úroveň vzdělání a navíc spoustu dalších filtrů na podrobnější hledání, jako jsou formát dostupnosti materiálů (audio, e-book, text, …) , typ materiálů (domácí úkoly, sylabus, čtecí materiály, …) a spoustu dalších.
Druhým způsobem je přejít na rozšířené vyhledávání je normální vyhledání a následné využití levé strany obrazovky (1), či opět kliknout na rozšířené vyhledávání (2). Možnosti můžete vidět na obrázku číslo 5.
Závěr
Všechny materiály vyskytující se na stránce jsou a budou zdarma, a však jejich tvorba a udržování není, proto stránka žádá své uživatele o dobrovolný přispěvek, kterým podpoříte Institut pro studium managementu a znalostí ve vzdělávání. [1]
Rád bych doporučil tuto stránku všem lidem, kteří mají zájem rozšiřovat své obzory a chtějí vzdělávat sebe, nebo i ostatní.
Zdroje
1 – [online]. Copyright © 2018 [cit. 05.05.2022]. Dostupné z: https://www.oercommons.org/
2 – [online]. Copyright © 2018 [cit. 05.05.2022]. https://creativecommons.org/2010/06/29/iskmes-lisa-petrides-open-education-and-Timothy Vollmer [online]. June 29, 2010 [cit. 2022-05-05]. Dostupné z: https://creativecommons.org/2010/06/29/iskmes-lisa-petrides-open-education-and-policy/
3 – [online]. [cit. 2022-05-05]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/OER_Commons
Seznam obrázků
Obrázek 1: Základní vyhledávač [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 2: Popis základních filtrů [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 3: Výsledek hledání Mathematics in Middle school [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 4: Rozšířené vyhledávání [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 5: Rozšířené vyhledávání 2 [zdroj obrázku: autor]