Neděle, 22 prosince, 2024

IOPscience: možný středobod informačního vesmíru pro vědce?

Sdílet

Úvod

V dnešní době, kdy jsme my všichni přehlcení množstvím informací, které nás nejen na internetu oklopují, může být náročné se zorientovat a vybrat si správný zdroj informací. Proto je potřeba se podívat na jednotlivé stránky jaké informace přináší a v jaké formě jsou uživatelům dodávány. Pro lidi kteří se zajímají o vědu jsem se dnes podíval na to, jak funguje IOPscience.

O IOPscience

IOPscience je internetová služba nabízející přístup k vědeckým publikacím z celého světa, ať už se jedná o vědecké články, knihy nebo záznamy vědeckých konferencí. IOPscience patří pod vydavatelskou společnost IOPpublishing, které si vytyčilo misi zprostředkovávat dopad, uznání a hodnoty vědecké komunity. Centra IOPpublishing nalezneme v několika zemí světa, kde celkově zaměstnává přes 400 lidí.

IOPpublishing je dceřinou společností Institute of Physics, což je organizace založena ve Spojeném Království, která sdružuje světově uznávané vědce a snaží se lidi inspirovat k hlubšímu porozumění a užití fyziky.

Samotné IOPscience tvrdí, že tato služba pomáhá urychlovat výzkum, díky jednoduchému a rychlému filtrování výsledků hledání, dále šetří čas díky označování svých oblíbených publikací, umožňuje získávat aktuální informace, tím že se uživatel může přihlásit k odběru RSS příspěvků. IOPscience také umožňuje přístup k preprintům a je také možné sdílet články s ostatními uživateli. IOPscience také umožňuje jednoduše sdílet publikace na sociální sítě nebo do citačních softwarů, pro případ, že byste chtěli publikace citovat ve své práci.

Vyhledávání v rámci IOPscience

Vyhledávat začínáme na hlavní stránce IOPscience, kde vidíme nahoře lištu s nabídkou „Journals“, „Books“, „Publishing support“ a „login“. V tomto článku předpokládám, že čtenář běžně nepoužívá IOPscience a tedy není na stránce přihlášený jako uživatel. V levé části uprostřed stránky vidíme novinky ze světa fyziky, které je možné odebírat přes RSS feed zmíněný výše. Vpravo od těchto novinek nalezneme novinky týkajících se Institute of Physics obecně. V dolní části stránky vidíme 3 sekce, Featured Journals, Latest Books, Conference series, kdy v každé sekci vidíme vybrané zástupce jednotlivých kritérií.

Pro vyhledávání klikneme na ikonku lupy na horní liště a vyskočí nám okno se dvěma řádky. Zde si můžeme zvolit jestli chceme konkrétní článek v jednom určitém periodiku, nebo jestli chceme vyhledávat podle určitého tématu. Pro vyhledávání určitého článku v nám známém periodiku musíme vybrat ve spodním řádku alespoň název periodika, případně i konkrétní vydání. Následně získáme obecný přehled o hodnocení dané publikace.

Jestliže chceme vyhledávat článek podle tématu, pak ve vyhledávání zvolíme horní řádek, kam napíšeme naše téma. Pro náš příklad jsem zvolil slovo „nano“, viz obrázek níže.

Obrázek 1: Vyhledávání v IOPscience, https://iopscience.iop.org [vlastní zpracování]

Následně získáme výsledky vyhledávání, kde můžeme upravit vyhledávací možnosti po levé straně stránky. Tam můžeme ohraničit vyhledávání podle data publikování na poslední měsíc, posledních 12 měsíců nebo na posledních 5 let. Toto je poměrně limitující, pokud bychom chtěli vyfiltrovat nejnovější články a chtěli bychom vidět jen ty starší. Dále můžeme vybrat periodikum, z kterého článek chceme a také typ publikace, kde je na výběr kniha, článek nebo kapitola. Následně můžeme články seřadit podle relevance, nebo podle stáří.

Obrázek 2: Výsledky vyhledávání, https://iopscience.iop.org [vlastní zpracování]

U každého článku vidíme, jaký typ publikace to je, jména autorů, datum publikace a samozřejmě celý název článku. U každého článku lze rozevřít abstrakt, nebo je možné otevřít článek na další stránce, viz obrázek níže.

Obrázek 3: Zobrázení článku, https://iopscience.iop.org [vlastní zpracování]

Po kliknutí na článek získáme základní informace o článku přehledněji a máme zde možnost vidět opět celý název článku, autory, datum publikace a nyní můžeme rozevřít i informace o zdrojích v článku a podrobnější informace o autorech. 

Dále v této sekci vidíme počet stažení článku a počet cítící tohoto článku, což můžeme rozkliknout a můžeme vidět některé články, kde byla tato práce citována. A také můžeme vidět informace kolik lidí si uložilo tento článek do svého účtu Mendeley.

Typologie dat

Pokud by si někdo nebyl jistý, jaké periodika patří k nejlepším, tak na IOPscience můžeme u každého periodika vidět základní informace včetně tzv. impakt faktoru nebo citescore. K těmto informací se dostaneme přes hlavní stránku, kde klikneme na „Journals“ a následně „Journals list“. Poté klikneme na název periodika, u kterého chceme vidět více informací a otevře se nám stránka jako na obrázku níže. Zde si můžeme i vybrat článek daného periodika, který si chceme přečíst.

Články, které jsou na stránkách dostupné jsou pouze články publikované IOPpublishing, kterou jsem zmiňoval na začátku. Ovšem pokud byste chtěli něco publikovat, IOPscience má vyhrazenou sekci „Publishing support“, kde radí autorům článků, jak mohou své články publikovat.

Obrázek 4: Zobrazení infromací o periodiku, https://iopscience.iop.org [vlastní zpracování]

Hlavní nevýhodou této služby je, že většina článků jsou nedostupné zdarma. IOPscience spolupracuje samozřejmě s mnoha organizacemi a univerzitami a ti mají všechny články zdarma, ovšem pokud do jedné z těchto institucí nespadáte, je nutné za články platit.

U každého placeného článku je na IOPscience odkaz na stránku kde je možné si článek zakoupit nebo půjčit a ceny se liší podle článku.

Závěr

IOPscience si zakládá především na kvalitě článků, které jsou o vědě a především o fyzice a pro jedince, kteří potřebují opravdu kvalitní zdroje na toto téma je IOPscience skvělý nástroj, který se jednoduše používá, přestože si myslím, že by vyhledávání na stránce mohlo být trochu komplexnější, pokud bychom hledali velmi úzce vymezený článek.

Pro většinovou společnost jsou články a příliš odborné a pokud nespadáte do instituce, která by měla předplatné, je tato služba poměrně nákladná.

Zdroje

[1] IOPpublishing, 2022 [online], dostupné z: https://ioppublishing.org

[2] IOPscience, 2022 [online], dostupné z: https://iopscience.iop.org/page

[3] IOP, 2022 [online], dostupné z: https://www.iop.org

Číst více

Další články