Čtvrtek, 2 ledna, 2025

CarVertical: data pro ověřování původu vozidel

Sdílet

Úvod

Při koupi ojetého auta se může člověk snadno spálit. Pokud nemáte zkušené oko, pak je velice těžké odhadnout, zda má auto najeto sto tisíc či dvě stě tisíc kilometrů. Právě toho často využívají podvodníci, kteří tachometry těchto vozů tzv. stáčejí, aby se takováto auta mohla nabízet za vyšší cenu. S tímto se v dnešní době už tak často nesetkáme, a to právě i díky službě od společnosti CarVertical (a dalších poskytovatelů), která po zadání VIN (vehicle identification number) umí zjistit, zda skutečný stav kilometrů odpovídá tomu, co udává tachometr. Dále vám například umí zjistit, zda je vozidlo hledané, zda bylo v minulosti poškozené nebo jestli je na vozidle ještě leasing.

Jak to funguje?

CarVertical je služba založená na technologii blockchainu, podobné té, kterou využívá kryptoměna Ethereum. Společnost si tedy stahuje záznamy z různých databází od národních registrů vozidel přes databáze pojišťoven, policejní databáze, data výrobců a prodejců, aukčních společností a v neposlední řadě i značkových servisů. Všechny tyto záznamy jsou následně ohashovány a uloženy do blockchainu. Pro větší kredibilitu záznamů jsou tato data „podepsána“ pomocí EDS (electronic digital signature). Samotná data jsou uložená v datovém skladu společnosti CarVertical a jsou spojená s blockchainem právě pomocí tzv. hashů. Výhodou tohoto řešení je, že data uložená pomocí blockchainu nemohou být pozměněna a tím pádem mohou být považována za důvěryhodná.

V datovém skladu je každý záznam spojen s VINem vozidla, díky čemuž je systém schopen relativně rychle vyhledat veškeré informace o vozidle. CarVertical dokonce tvrdí, že každý přehled, který se vytvoří kontroluje datový analytik, nicméně to mi přijde relativně nepravděpodobné.

Struktura reportu

No a jaké informace se tedy konkrétně můžeme dozvědět o vozidle v mutaci CarVerticalu pro český trh? Na to se můžeme podívat na jejich stránkách, kde nabízejí vzorový přehled o vozidle Volkswagen Passat.

  1. V prvním kroku se nám nabídne celkový přehled informací, které byly o vozidle nalezeny. Tedy zda bylo manipulováno s počtem kilometrů, jestli je vozidlo hledáno nebo jestli bylo nabouráno:
Celkový přehled informací o vozidle zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. V dalším kroku se zobrazí chronologicky řazený přehled zaznamenané aktivity od výroby přes registraci až po současný stav. Zajímavostí zde je, že u tohoto konkrétního případu například není záznam o registraci v Litvě, ale až o první technické kontrole, což je poněkud zvláštní. Nicméně v poznámce pod čarou zde CarVertical přiznává, že seznam nemusí být úplný například z důvodu chybějícího napojení na databázi (v tomto případě pravděpodobně na litevský národní registr vozidel):
Přehled zaznamenané aktivity, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Následuje kontrola odcizených vozidel, ve které se dozvídáme, které databáze byly službou prohledány, a zda je naše vybrané vozidlo hledáno v některé z těchto zemí. Důležité je to zejména z toho důvodu, že pokud bychom takové vozidlo koupili, tak se vystavujeme riziku, že nám bude následně odebráno a vráceno právoplatnému majiteli:
Kontrola odcizení vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Další zajímavou informací je zde analýza počtu najetých kilometrů, která nám graficky promítne průběh nájezdu a je zde i označeno případné stočení. V tomto konkrétním případě vozidlo tzv. „nacouvalo“ zhruba devatenáct tisíc kilometrů. Nicméně zpravidla se vozidla stáčejí výrazně více. Jak se dozvíme dále, toto přetočení by mohlo souviset s nehodou, která se vozidlu stala v dubnu 2017, po které bylo vozidlo opraveno a pravděpodobně z důvodu prodeje byl následně upraven i stav kilometrů:
Analýza počtu najetých kilometrů, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Dále následují záznamy o poškození, kdy CarVertical našel celkem tři u kterých detailně zobrazuje, kterých částí vozu se týkají a kolik byla odhadovaná částka pojišťovny na opravu:
Záznamy o poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. V následujícím přehledu se dozvíme, za jakou cenu se vozidlo v minulosti nabízelo. Zde opět CarVertical čerpá data buď přímo od jednotlivých dealerů a bazarů nebo z různých portálů nabízejících ojeté vozy jako například Mobile.de, AutoScout24, apod. Tato informace je opět velice důležitá zejména při vyjednávání o ceně:
Přehled o prodejních cenách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Další informací, kterou nám report od CarVerticalu umí poskytnout, je seznam identifikačních a technických specifikací. V podstatě nám sděluje s jakou výbavou vůz vyjel z továrny. Tato informace je důležitá zejména při fyzické kontrole vozidla – pokud některé části výbavy chybí, nebo neodpovídají seznamu, pak se může jednat o neprofesionální opravu či neodbornou úpravu. Tyto skutečnosti by pak mohly mít v budoucnu vliv na spolehlivost vozu:
Identifikační a technické specifikace – souhrn, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
Vybavení – detailní přehled po jednotlivých položkách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Asi nejzajímavější sekcí reportu je sekce s fotografiemi vozidla. Většinou se jedná o fotografie ze servisu nebo z pravidelné technické kontroly. V případě vzorového reportu společnosti CarVertical vidíme fotky poškození nejspíš z poslední nehody. Tato data jsou získána pravděpodobně z databáze některé z pojišťoven, která tuto pojistnou událost likvidovala:
Fotografie poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  1. Poslední položkou, kterou nám report od CarVertical může nabídnout je tzv. kontrolní seznam, který by nám měl pomoci při finální prohlídce a fyzické kontrole vozidla. Skládá se ze tří částí. V první části je na fotografiích názorně vyjádřeno, kde se nachází všechna čísla VIN. Pokud se čísla na všech kontrolních bodech neshodují, pak s nimi bylo s největší pravděpodobností manipulováno.
Krok 1 – kontrola, zda všechny čísla VIN na karoserii odpovídají, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Ve druhé části jsou sesumarizovány nejčastější poruchy a slabá místa daného modelu, někdy je zde dokonce uvedena i specifická porucha, vyskytující se pouze u určité výrobní série. Seznam opět slouží ke kontrole a může nezkušeného kupce navést na to, kam se má podívat, a na jaké problémy by se měl zaměřit.

Krok 2 – specifické nevýhody a připomínky k modelu, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

V posledním kroku se vygeneruje obecný postup kontroly při koupi vozu, modifikovaný pro ten konkrétní typ vozidla. U jednotlivých kroků je detailní návod, jak tyto kontroly správně provést.

Krok 3- standardní postup kontroly, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Závěr

Report od společnosti CarVertical je užitečným pomocníkem při koupi ojetého vozu. Nicméně není dokonalý a je potřeba ho brát pouze jako takový doplněk a indikátor toho, zda opravdu má cenu se konkrétním autem z inzerce zabývat nebo ne. Důležité je také zmínit, že ne vždy vám prodejce je ochoten poskytnout číslo VIN nebo SPZ (státní poznávací značka). Bez těchto údajů nelze report vygenerovat. Zajímavé je poměrně inovativní řešení transparentnosti dat přes hashování a blockchain, podobně jak je tomu u kryptoměn.

Zdroje

  • SAMARAKKODY, Dhanusha. Vehicle Record/History Maintenance through Blockchain Technology [online]. 2019 [cit. 2022-12-06]. Dostupné z: https://dl.ucsc.cmb.ac.lk/jspui/handle/123456789/4527. Masters Project Final Report. University of Colombo School of Computing. Vedoucí práce Dr. Kasun de Zoysa.
  • Vzorový přehled. CarVertical [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné z: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Seznam Obrázků

  1. Celkový přehled informací o vozidle zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  2. Přehled zaznamenané aktivity, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  3. Kontrola odcizení vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  4. Analýza počtu najetých kilometrů, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  5. Záznamy o poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  6. Přehled o prodejních cenách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  7. Identifikační a technické specifikace – souhrn, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  8. Vybavení – detailní přehled po jednotlivých položkách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  9. Fotografie poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  10. Krok 1 – kontrola, zda všechny čísla VIN na karoserii odpovídají, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  11. Krok 2 – specifické nevýhody a připomínky k modelu, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
  12. Krok 3- standardní postup kontroly, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Číst více

Další články