Pondělí, 30 prosince, 2024

Hlídač státu: Posviťte si nejenom na státní správu

Sdílet

Úvod

Poslední roky můžeme být svědky raketového růstu v oblasti informačních technologií. Růstu, který neustále zrychluje a v soukromé sféře nahrává spoustu novým společnostem a startupům, které tento růst dokáží sledovat a profitovat z něj. Spoustu úkonů se snažíme zautomatizovat použitím technologií a ve spoustě odvětví se nám i daří, avšak státní správa se zdá být stále zaseklá několik desítek let v minulosti. Reakcí na tuto skutečnosti je čím dál více a kromě apelů některých politických stran vznikl i projekt Hlídač státu.

Hlídač státu

Hlídač státu je nezisková organizace, která bojuje za transparentnost státní správy. Snaží se toho docílit zpřístupněním dat z registru smluv, veřejných zakázek, dotací, sponzorů politických stran a politiků na svém webové platformě Hlídač státu, která zastřešuje všechny jejich aktivity.

Organizace byla založena v roce 2017, ale i za tak krátkou dobu se dokázala etablovat jako jedna z subjektů, které pomáhají odhalovat korupční aktivity. Pomáha však i aktivně zefektivňovat státní správu odhalováním úzkých míst a současně se snaží státní správě radit jak situaci zlepšit. Jedním z dalších větších cílů projektu je osvětová činnost v oblasti otevřených dat.

Za Hlídačem smluv stojí Michal Bláha, přední osobnost v oblasti eGovernmentu, inovací a otevřených dat v českém prostředí. Projekt Hlídač státu obdržel za svou existenci několik ocenění včetně Křišťálové lupy za projekt roku.

Součástí hodnocení subjektů i je tzv K-index, který slouží k jako identifikátor, který může napovídat na nestandartní chování u některých subjektů a poukazovat tak na nekalou činnost. Pod indexem, který známkuje od A do F poté najdeme slovní hodnocení, proč tuto známku subjekt obdržel. Konkrétně u České pošty je tento index na nejhorší hodnotě F jak můžete vidět na obrázku.

Rychlé zobrazení rizikovost v systému Hlídač státu.

Součástí Hlídače státu jsou i různé analýzy a reporty vytvořené právě nad daty, které lze na serveru najít. Obsahuje spoustu zajímavých analýz, které jen potvrzují, že postupné zpřístupňování otevřených dat dává smysl.

Licence

Projekt je financován pomocí darů jedinců či subjektů a jeho použití je bezplatné, což je v souladu s vizí projektu na transparentnost dat veřejnosti. Na server je možné narazit i při vyhledávání některých subjektů na Google. Bezplatná je i registrace, která otevírá další možnosti použití o kterých se zmíním v článku.

Vyhledávání na Hlídači státu

Server na své hlavní stránce poskytuje vyhledávání s našeptáváním a proto je možné velmi rychle vyhledat určitě subjekty a od nich dále pokračovat.

Příklad vyhledávání v systému Hlídač státu.

Při rozkliknutí subjektu je poté možné zobrazit smlouvy navázané na tyto subjekty (často i s finanční hodnotou této smlouvy), veřejné zakázky, vyplacené dotace, záznamy v insolvenčních rejstřících a také i zmíněný K-index subjektu. Registr smluv poté zobrazuje i souhrnné statistiky všech smluv.

Když jsou některé smlouvy s nedostatky.

Souhrn odkazuje i na smlouvy u kterých bylo automatizovaně zjištěna určitá nesrovnalost. V tomto případě například pozdní uveřejnění smlouvy.

[8]

Pro registrované uživatele (zdarma) je na stránce subjektu je možné nastavit hlídacího psa na nově vzniklé smlouvy tohoto subjektu.

Mezi subjekty samozřejmě patří i FO, na které se váže spousta dalších veřejných informací.

[6]

Pokročilé vyhledávání

Prostředí Hlídače smluv mi osobně přijde velmi intuitivní a bylo velmi jednoduché se v něm zorientovat. V případě, že má ale subjekt hodně smluv může uživatel využít pokročilého hledání, které nabízí možnost zúžit vyhledávaná data na ty opravdu důležitá. Kromě základních operátorů jako OR (disjunkce, operátor OR) nebo konjunkce (vyjádřena mezerou), které fungují podobně jako na Google, vyhledávač podporuje i pokročilé operátory. Tímto způsobem bychom například vyhledali smlouvy, které jsou mezi Českou poštou a O2 IT Services s.r.o. a částka přesahuje 2 miliardy korun.

icoPlatce:47114983 icoPrijemce:02819678 cena:>2000000000

[7]

Závěr

Za jakýkoliv projekt, který má za cíl transparentnost a bojuje za otevřená data jsem rád a má mé osobní sympatie. V některých případech může projektu překážet nedostatek dat u některých zdrojů, který souvisí s nízkou flexibilitou úřadů, což je ale skutečnost, kterou projekt aktivně řeší. Hlídač státu proto má své místo na české scéně a získaná ocenění to jenom potvrzují.

Použité zdroje

[1] Vize – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://texty.hlidacstatu.cz/vize/

[2] Snadné hledání – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://texty.hlidacstatu.cz/snadne-hledani/

[3] Nápověda – jak hledat v Hlídači [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://www.hlidacstatu.cz/napoveda

[4] Tipy – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://texty.hlidacstatu.cz/series/tipy/

[5] Česká pošta, s.p. – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/47114983

[6] Andrej Babiš – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://www.hlidacstatu.cz/osoba/andrej-babis

[7] Vyhledávaní – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://www.hlidacstatu.cz/hledat?q=icoPlatce%3A47114983+icoPrijemce%3A02819678+cena%3A%3E2000000000

[8] Rámcová kupní smlouva na odběr cenin a filatelistického zboří – Hlídač státu [online]. [cit. 2022-02-11]. Dostupné z: https://www.hlidacstatu.cz/Detail/19341531?qs=ico%3A47114983+AND+chyby%3Avazne+AND+datumUzavreni%3A%5B2022-01-01+TO+2023-01-01%7D

Číst více

Další články