Pondělí, 30 prosince, 2024

PressReader: tisíce novin a časopisů na jednom místě

Sdílet

Úvod

PressReader nabízí na bázi předplatného neomezený přístup k více než 7000 novinám a časopisům z více než 120 zemí světa ve více než 80 jazycích.

Kanadská společnost PressReader byla založena v roce 1999 s původním názvem NewspaperDirect. Počáteční myšlenkou firmy při jejím založení byl tisk fyzických kopií novin a časopisů. Jejich cílovou skupinou byli cestovatelé, kteří si přáli přečíst své domácí noviny ve svém rodném jazyce během cest do zahraničí. S velkým rozmachem informačních technologií firma pokročila s dobou a v roce 2003 uvedla na trh digitální podobu svých služeb s názvem PressDisplay.

V roce 2014 došlo k celkové transformaci firmy, vznikla nová aplikace a nabízené služby začaly být dostupné pro běžné uživatele. Taktéž došlo na přejmenování společnosti na PressReader, což je název, pod kterým přední světovou platformu novin a časopisů najdeme dnes. Sama aplikace se ráda popisuje jako „the Netflix for news“ a aktuálně každý měsíc disponuje přibližně dvanácti miliony aktivními uživateli po celém světě. V zelených číslech se stabilně pohybuje od roku 2008.

Nedávno, v roce 2020, získala novou licenční smlouvu se společností Dow Jones, jejíž vlajkovou lodí je známý Wall Street Journal. Disponuje přibližně 300 zaměstnanci, kteří působí v Kanadě, Irsku a na Filipínách. V jejich hlavním městě Manile spravují aplikaci přibližně dvě třetiny celkových zaměstnanců společnosti.

O službě PressReader

Publikace jsou k dispozici v den vydání a v plném rozsahu stejně jako tištěná verze. Obsah titulků může uživatel číst, poslouchat, kopírovat, sdílet například na sociálních sítích, nebo také může využít funkci překládání, hodnocení a komentování článků. Nabízené tituly je možné i stáhnout a přečíst si je později v offline režimu například z pohodlí paluby letadla. Archivace u většiny nabízených titulů je 3 měsíce. Možnost stažení aplikace je zdarma přes Google Play, App Store, BlackBerry, Microsoft, nebo také přes Amazon.com.

Platforma spolupracuje s řadou celosvětově známých a prosperujících médií. Z českého zastoupení jsou k dispozici populární noviny Mladá Fronta DNES, Lidové noviny, nebo časopis KULT!. Z pohledu světového měřítka zde najdeme nepřeberné množství publikací.

Mezi Top světové titulky můžeme zařadit The Guardian, The Washington Post, nebo také časopisy jako je Forbes, Bloomberg Businessweek, Elle a Vogue.

Dva modely předplatného

1) Model individuálního předplatného s přímou platbou kreditní kartou, u které je možnost vybrání bezplatné varianty, kde jsou vybrané tituly k přečtení zdarma. Také lze uhradit poplatky pouze za jednotlivé stažené tituly. Tato služba se nazývá „Pay as you go“, neboli zaplať jen to, co přečteš. Nejpopulárnější variantou je Premium za cenu $29,99 (přibližně 819 Kč), která na bázi „All-you-can-read“ nabízí přístup k celé databázi bez omezení až na pěti různých zařízeních. Pokročilejší nabídky předplatného jsou Corporate a Proffesional. Databáze nabízí i bezplatnou sedmidenní lhůtu na vyzkoušení.

2) Firemní/ institucionální roční předplatné s možností platby fakturou. Nabízené přístupy jsou přes IP adresu bez nutnosti přihlášení, nebo pomocí uživatelského jména a hesla, popřípadě pomocí vzdáleného přístupu (EZ Proxy, URL referrer atd.). Seznam dostupné služby zejména ve veřejných knihovnách naleznete zde.

Pressreader.cz

Webová stránka pro zastoupení České a Slovenské republiky zahájila svoji činnost v roce 2005. Stránka je velmi moderní, přehledná a intuitivní.  Po otevření webového prohlížeče se defaultně dostaneme na úvodní stránku, která je na výrazně zeleném pozadí. Po levé straně se nám zobrazí lišta s několika záložkami a to Úvod, O službě, Aplikace, Kontaktní údaje a Výběr jazyka (čeština nebo slovenština). 

Platforma mimo jiné nabízí chytrou zákaznickou podporu, kterou nalezneme na podpora.pressreader.cz. Tato databáze slouží k zodpovězení dotazů spojených s užíváním platformy. Obsahuje průvodce aplikací, návod na založení účtu, následné přihlášení a také manuál s funkcemi článků. Všechny informace jsou rozděleny do tří logických skupin s názvy „Průvodce“, „Jak na to?“ a „Funkce článků“. Pod každou kategorií je několik odrážek, které nám nabízejí více informací o jednotlivých okruzích.

Návod pro práci

Databáze je dostupná na všech platformách iOS, Android, Windows, Mac i na čtečkách. 

Po otevření a přihlášení do databáze PressReader se nám zobrazí Home page s nabídkou katalogu s úvodními stránkami titulů, které jsou ve službě dostupné. Můžeme filtrovat podle zemí a jazyků z celkem 27 následujících kategorií:

Animals & Pets (zvířata a domácí mazlíčci), Art (umění), Automotive (automobilový průmysl), Boating & Aviation (lodě a letectví), Business & Current Affairs (obchod a aktuální události), Computers & Technology (počítače a technologie), Craft & Hobbies (řemesla a koníčky), Design (design), Entertainment & TV (zábava), Fashion (móda) , Food & Drinks (pokrmy a nápoje), For Kids & Tweens (pro děti a dospívající), For Men (pro muže), For Women (pro ženy), Gaming (hraní počítačových her), Health & Fitness (zdraví a cvičení), History & Science (historie a věda), Home & Garden (domov a zahrada), LGBTQ, Local Living (místní bydlení), Music (hudba), News (zprávy), Outdoors (pobyt v přírodě), Parenting & Family (rodičovství a rodina), Photography (fotografování), Religion & Spirituality (náboženství a spiritualita), Sports (sporty), Travel & Culture (cestování a kultura).

Top stories

Následující záložka „For you“ – zobrazuje obsah odlišným způsobem, než je tomu u záložky katalog. Tituly jsou zobrazované přednastaveným algoritmem, který vybírá nejčtenější a nejzajímavější články podle hodnocení editorů, tzv. „top stories“.

Procházení a listování publikacemi je velmi intuitivní záležitost. Jednotlivé stránky se posouvají zleva doprava. Pokud chceme článek načíst v plné velikosti, tak stačí kliknout na nadpis daného článku. Články je rovněž možno urovnat podle abecedy, popularity, nebo posledního čtení.

V záložce Download najdeme námi stažené publikace pro možné čtení v offline režimu. Možnost Bookmark, v doslovném překladu knižní záložka, nám umožňuje označit články, na které třeba momentálně nemáme dostatek času, ale chceme si je přečíst později. Při zobrazení našeho profilu si můžeme nastavit profilový účet. Lze například zadat své telefonní číslo, emailovou adresu, změnit heslo, zkontrolovat úroveň předplatného, nebo přidat linky na sociální profily. Taktéž máme možnost nastavení vzhledu aplikace a notifikací na témata, které nás zajímají. 

Vyhledávání

Aplikace nám mimo jiné nabízí rozšířenou funkcionalitu rychlého vyhledávání napříč všemi tituly. V pravé horní liště máme jednoduše zadaná klíčová slova. V našem případě pod odkazem „Emirates Airline“ se nám barevně zobrazí 79,720 výsledků. V levém sloupci lze třídit  podle relevance, dále si můžeme cokoli přidat k našim oblíbeným článkům nebo použijeme variantu rozšířeného vyhledání, které nám umožňuje zrychlit výběr. Pokročilá rešerše článků nám umožňuje nastavit řadu kritérií, podle kterých můžeme články selektovat.

Obrázek 2 – Ukázka základního vyhledávání.

Můžeme například zadat skupinu slov, která publikace musí obsahovat. Druhý způsob nám umožňuje vyhledat články, které mají alespoň jedno slovo ze zadaných. Další rozšířené vyhledávání nám dovolí nalézt celou větu sestávající z neomezeného množství po sobě jdoucích slov nebo naopak označit slova, která se v publikaci objevit nemohou.

Nakonec můžeme přidat jazykové omezení při specifickém vyhledávání, požadovanou zemi, ve které má publikace vycházet anebo také tématiku, kterou se má zaobírat. Samozřejmě je dovoleno vybírat podle jména autora a data zveřejnění. Zde máme šest možností: články z aktuálního dne, z posledních tří dní, z aktuálního týdne, měsíce, nebo můžeme manuálně zadat požadované datum od-do. V případě, že nám na termínu vydání nezáleží, je zde možnost kdykoliv. 

Po zvolení titulu si vybíráme v nastavení preference vzhledu článků s možností publikací s rozšířenými funkcemi. Mezi pokročilé funkce patří komentování, uložení k oblíbeným, možnost poslechu, sdílení (i s uživateli, kteří nedisponují předplatným), kopírování, tisku a poslední nabídkou je překlad článků, nyní až do 16 jazyků.

Klíčová slova si můžeme následně uložit, čímž se nám po opětovném přihlášení budou zobrazovat články dle vlastních preferencí na základě předchozí rešerše.

Obrázek 3 – Rozšířené vyhledávání.

Cílové skupiny databáze

Klientela od vzniku aplikace PrresReader stále narůstá. Cílovou skupinou aplikace PressReader jsou individuální osoby všech věkových kategorií, ale také společnosti, které dále distribuují databázi svým klientům na základě sponzorství. Zákazníky platformy jsou kromě fyzických osob také knihovny, hotelové služby, organizace pořádající plavby lodí, letecké společnosti, telekomunikace, nebo také zdravotnické společnosti, které následně nabízejí přístup k aplikaci svým klientům zdarma.

Aktuálně u nás služby využívá několik českých knihoven, například Městská knihovna v Praze, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Moravská zemská knihovna a Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Ve světovém měřítku to je pak knihovna New York Public Library. Dalšími významnými odběrateli jsou ubytovací zařízení – Marriott a Four Seasons Hotels and Resorts, plavby lodí – Cathay Pacific a v neposlední řadě významné letecké společnosti jako například Etihad, Qatar Airways, Air Canada, British Airways, nebo také Turkish Airlines.

PressReader v číslech

PressReader aktuálně využívá 40 % čtenářů ve věkovém rozpětí 18 až 34 let, 37 % je poté mezi 35 a 54 lety a poslední skupinou jsou klienti starší 54 let, kterých je dle statistik platformy 24 %. Z výsledků taktéž vyplývá, že 51 % celosvětových čtenářů jsou muži a 49% ženy. Většina uživatelů platformy čte primárně v anglickém jazyce, celkem 55 %. Další z populárních jazyků je italština, francouzština, španělština a němčina. Uživatelé stráví s aplikací přibližně 12 minut během každého čtení a více než 15 % čtenářů s ní stráví v průměru 60 minut při každém otevřením platformy.

Konkurence databáze Apple News+

Jako každá jiná společnost, tak i PressReader má několik desítek konkurentů na trhu. Jeden z nejdiskutovanějších přímých soupeřů je Apple News+, aplikace digitálních novin a časopisů, jejíž činnost byla oficiálně zahájena v březnu 2019. Službě předcházela aplikace pro předplatné digitálních médií Texture, kterou Apple získal v roce 2018. Apple News+ s podobnými funkcemi a službami nabízí oproti databázi PressReader nižší poplatek za měsíční předplatné ($9.99) + měsíční zkušební lhůtu s bezplatným zrušením a možností sdílet předplatné až s pěti dalšími členy rodiny.

Jakým způsobem PressReader vysvětluje, že konkurence Apple News+ může nabízet 3x levnější předplatné? 

Obhajoba databáze PressReader je prostá, spočívá ve férovém nastavení cenové politiky společnosti. Vydavatelům, se kterými spolupracují, zaplatí pokaždé, když si uživatel jejich titulek přečte. Model je tedy založen spíše na spotřebě, než na „čase stráveném“ jako tomu je u Apple News+. PressReader tuto praktiku placení vydavatelům na základě stráveného času označuje za zajímavou, ale upozorňuje na důležitý fakt: veškerá kořist obecně připadne jen několika hráčům.

PressReader si tento model „času stráveného“ na jejich vlastním systému ověřili a dospěli k závěru, že drtivou většinu příjmů by si domů odneslo pouhých pět vydavatelů a nezbylo téměř nic pro tisíce regionálních, úzce specializovaných a menších vydavatelů, kteří jsou pro náš mediální ekosystém velmi zásadní. Kvůli tomuto morálnímu přesvědčení si databáze PressReader nemůže dovolit předplatné snížit a ani to v budoucnu neplánuje, neboť chce, aby platby vydavatelům odrážely hodnotu, kterou jejich obsah čtenářům přináší. Aplikace za každý přečtený titulek vydavatelům platí obnos, jaký by uživatel skutečně zaplatil za tištěnou verzi publikace v novinových stáncích. 

Závěr

Nástroj PressReader, který nepochybně dominuje ve sféře digitálních novin a časopisů, vám poskytne autentický pocit čtení reálných tištěných titulků. Považuji jej za velmi prospěšný jak pro jednotlivé osoby, které si pravidelně kupují velké množství publikací na novinových stáncích, jelikož mohou výrazně ušetřit, tak pro společnosti, které mohou těžit z nepřeberného množství článků týkajících se jejich oblasti působení. Konstantní vzdělávání se v jejich sektoru a sledování aktuálních trendů jim může zvýšit jejich konkurenceschopnost a taktéž dopomoci k včasnému odhalení případného nebezpečí a hrozeb. Personalizovaný výběr si následně mohou všichni uživatelé nechat zasílat do feedu, čímž získají relevantní články při každém dalším přihlášení bez nutnosti složitého vyhledávání. 

Databáze je taktéž profitující v roli vydavatelů, jelikož díky poctivé cenové politice společnosti těží z každého uživatele, který si jejich titulek přečte, a navíc mají možnost dostat se do širšího podvědomí společnosti.

PressReader se nikdy neoznačil za nejlevnější na trhu, ale v odrazu morálních hodnot za nejférovější vůči vydavatelům, se kterými spolupracuje. Zde je již na každém čtenáři, jak se rozhodne.

Preferuje-li cenu před nastavenými čistými obchodními pravidly, pak se raději rozhodne pro levnější konkurenci. 

Zdroje:

PressReaderPressReader [online]. PressReader, 2022 [cit. 2021-02-06]. Dostupné z: https://www.pressreader.com/

PressReaderPressReader [online]. PressReader, 2022 [cit. 2021-02-06]. Dostupné z: https://www.pressreader.cz/

Podpora.PressReaderPodpora.PressReader [online]. 2022 [cit. 2021-02-06]. Dostupné z: https://podpora.pressreader.cz

KROOGMAN, AlexThere’s a better model than the Apple News one [online]. 2019-03-27. Dostupné z: https://medium.com/@alexkroogman/pressreader-on-apple-news-33c89a3f7c6a

Číst více

Další články